Kdv Sisteminde Köklü Değişim

Paylaş
 

Hükümet, yatırımcı, üretici, ihracatçı üzerinde büyük yüke dönüşen 34 yıllık KATMA DEĞER VERGİSİ sistemine neşter vuran reform paketini bitirdi. Vasati 1 milyon mükellefi ilgilendiren paket dahilinde KATMA DEĞER VERGİSİ, yatırım, imalat, ihracat üzerinde yük olmaktan çıkıyor.Ufak işletmelerde iade sistemi basitleşiyor, devreden sistem sona eriyor, yerli üretici ile ihracatçı arasındaki fark ortadan kalkıyor. Kamu, belediyeler de dâhil KDV alacakları ortalama 150 milyar lirayı buluyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yerli otomotiv sektörünü destek için vergi desteği vermek durumunda olduklarını söyledi.

YERLİ OTOMOBİLE destekMaliye Bakanı Naci Ağbal, iktisat paketiyle piyasanın önünü açtıklarını belirterek, “Yerli otomotiv sektörü, rekabet bakımından eğer aracın bünyesine giren bir takım cihazların üzerindeki ÖTV yükünün kaldırılmasını bizden talep etmişse biz de onu yapmak durumundayız. Bu piyasaya ciddi anlamda bir katkıdır. Trafikte seyreden enstrumanlardan 16 yaş üzerini bir noktada tasfiye etme mevzusu gündeme gelmişse bizim o düzenlemeyi yapmamız kadar naturel bir vaziyet yok” dedi.
MİKRO SEKTÖREL düzeltim
Bakan Ağbal, KDV reform paketinin ardından Gelir Vergisi yasa tasarısını Meclis’e göndereceklerini söyledi. KDV düzenlemesiyle, KDV tahsilatında sektörel oranlama sisteminin getirileceğini, ortalama 1 milyon 300 bin yükümlü için “hasılat esaslı KDV ödemenin” önünün açılacağını ifade etti. Bakan Ağbal, ekonominin gereksinimlarına, piyasanın taleplerine cevap vermeye devam edeceklerini belirtti.

‘İADE EDİLMEZLİK’ KALKIYOR
reform paketi ile işletmeler yüklendiği KDV’yi kısa bir süre içinde alabilecek. KDV sistematiği içinde sonraki döneme devreden KDV’nin kaldırılması esas alınıyor. Mevcutta sonraki döneme devreden KDV olarak görünen alacakların bir kısmı, alacak olmaktan çıkıyor. Sonraki döneme devreden KDV’nin iade edilmezliği kuralı kalkıyor. Mali imkânlar kapsamında belli bir süre verilerek, yüklenilen, tahsil edilen KDV’den geri alınmayanların devlet tarafınca iade edilmesine başlanacak.

MEVCUT SİSTEM BÜYÜK YÜK
Mevcut uygulamada işletme makine-ekipman alıp, inşaat harcaması yapıyor. Yasaya göre KDV’yi ödeyen işletme bunu gelecek yıllarda satışlardan topladığı KDV ile telafi edebilecek. Meydana getirilen düzenleme ile işletmelerin üzerinde uzun yıllara yayılan bu vergi yükü kalkıyor. Özel sektörün KDV iadeleri konusunda devletten ciddi bir alacağı bulunuyor. İşletmelerin, üretim, yatırım maliyeti düşürülerek, rekabet gücü artırılacak. Yıllık düzeyde yaklaşık 11 milyar liralık KDV iadesinin gelmesi planlanıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak