Sertleşmeme Probleminde Kişiye Özel Tedavi

Paylaş
 

Sertleşmeme problemi, erkeğin cinsel ilişkide penisinde yeterli sertliği elde edememesine denmektedir. Bu sorunu anlamak için öncelikle peniste sertleşmenin nasıl gerçekleştiğini bilmekte fayda var.

Öncelikle penis içinde kanın geçişini sağlayan 2 tane boru sistemi (Korpus Kavernozum) vardır. Bu boru sistemine kanın 30 cm/sn hızla gelmesi ve 5 cm/sn çıkması sonucunda peniste sertlik oluşmaktadır. Bu sertlik ile erkek rahatça ilişkiye girebilmektedir. Eğer Ki kanın gelişi 30 cm/sn hızdan az ya da çıkış hızı 5 cm/sn den fazla ise sertlikte gevşeme olmaktadır ve bu durumda sertleşme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunun sebeplerine geldiğinizde; damarsal sebepler, metabolik sebepler, psikolojik sebepler sayılabilmektedir.

Şeker hastalığı (DM), Yüksek tansiyon (HT), sağlıksız yaşama koşulları, aşırı stres maalesef erkekte sertleşme problemine neden olabilmektedir.

Hastalarımda gördüğüm en büyük sebep çoğunlukla göbekte aşırı yağlanma, hareketsizlik ve kontrolsüz şeker hastalığıdır.

Daha genç hastalarda penis içindeki damarlarda gevşeme olması ( venöz kaçak) nedeniyle yüksek hızda gelen kan maalesef penis içinde kalmamakta ve geri kaçmaktadır. Bunun sonucunda sertlik olsa bile ufak bir zorlamada peniste aniden gevşeme olmaktadır.

Bu hastalık nasıl Tedavi edilmektedir?

Öncelikle hastanın cesaretini toplayıp Üroloji hekimine randevu alması gerekmektedir. Çünkü bu konunun eğitimi ve her yönüyle tedavi seçenekleri sadece Üroloji İhtisası sırasında verilmektedir. Bir erkekte sertleşme problemi varsa testosteron hormonu, FSH, LH, Prolaktin, 3 aylık şeker değeri ortalaması, kolesterol ve vitamin D değerlerinin bakılması gerekmektedir. Acaba peniste kan akımını etkileyen ya da hormonal olarak engel olan bir durum var mıdır? Bunun tespiti gerekmektedir. Eğer tüm testler normal ise hastanın yaşam tarzı ve psikolojik durumu da değerlendirilmelidir.

Sertleşmeme Hastalığında Hangi Hekime Başvurulmalıdır?

Tedavi göreceğiniz hekimin özellikle Üroloji ihtisası almış olmasına dikkate etmek gerekir. Nasıl cerrahi bir branştaki hekimin şeker hastalığına ya da kolesterol tedavisine hakim değilse, üroloji dışındaki branşlar bu konunun eğitimin verildiği alanlar değildir.

Tedavi Seçenekleri Nedir?

HastaÜroloji hekimi tarafından öncelikle dikkatli bir şekilde dinlenir ve daha sonra muayene edilir. Bu aşamadan sonra detaylı kan testi ve gerekiyorsa penis için doppler filmi çekilir.

Tedavi planlamasında hormonal bozukluk varsa tedavisi başlanır.

ESWT (ŞOK TEDAVİ):

Androfert Klinik te Doç. Dr. Muhsin BALABAN tarafından Piezo2 teknolojisi ile şok dalga tedavisi uygulanmaktadır. Piezo2 teknolojisi şok dalga tedavisinde en yeni ve en etkili tedavinin başında gelmektedir. Alman Wolf firması tarafından geliştirilen bu teknoloji ile diğer cihazların aksine penisin 100% üne dalga ışınları göndermekte ve %87 oranında etki göstermektedir. Haftada 2 seans toplamda 6 ile 8 seans arasında planlanan bu tedavide ağrı olmamaktadı ve yan etki bildirilmemiştir. İşlem ortalama 15 ile 20 dk arasında sürmektedir.

Penise PRP (P-Shot) Tedavisi:

Çoğu zaman bu tedavi şok tedavi ile beraber yapılmaktadır. Ortalama 2 ile 4 seans arası önerilmektedir. Hastanın kendi kanından hazırlanan karışımda kanın içinde yer alan trombositten zengin kısım alınarak penis içine çok ince bir iğne ile verilmektedir. Bu karışım 1 ay içinde etkisini göstermeye başlamakta ve penis dokusunu yenilemektedir.

Günümüzde PRP tedavisi tıpta birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin Plastik cerrahide doku yenilenmesinde, ortopedide eklem kıkırdağı yenilenmesi için ya da saç ekiminde daha sağlıklı saç çıkması için kullanılmaktadır.

Nihayet Üroloji alanında da sertleşmeme probleminde şok tedavi ile beraber kullanılarak etkinin daha fazla olması sağlanmaktadır. Haftada 1 seans toplamda 4  seans uygulanması çoğu zaman yeterli olmaktadır.

SVF (KÖK HÜCRE) Tedavisi:

Bu tedavi ŞOK tedavisi ile PRP tedavisinden fayda görmeyen hastalara önerilebilir. KÖK hücre tedavisindeki amaç penis protezi istemeyen hastalarda kurtarma tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin göbek kısmından alınan yağlar (lokal anestezi ile liposuction yöntemiyle) özel bir işlemden geçirilerek penis içine ince bir iğne yardımıyla verilir. Bu tedavide etki 3 ay içinde başlamaktadır ve hiçbir tedaviden fayda görmeyen hastalarda 70% oranında etki göstermektedir. Günübirlik bir işlemdir ve hastane yatışı gerekmemektedir. Muayenehane koşullarında dahi yapılabilmektedir. Kişi aynı gün normal hayatına geri dönebilmektedir.

Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu)

Penis Protezi en son tedavi seçeneği olarak sunulmaktadır. Tek parçalı ya da 3 parçalı gibi çeşitleri vardır. 1,5 saatlik ameliyat sonucunda bu işlem gerçekleşmektedir ve 1 gece hastane yatışı gerekir. 45 gün sonra hasta cinsel ilişkiye girebilir. His anlamında bir değişiklik olmaz. Meni çıkışı eskisi gibi devam eder. Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklere  penis protezi buna engel olmamaktadır.

SONUÇ OLARAK;

Sertleşmeme probleminiz varsa bu konu hakkında eğitim almış ÜROLOJİ uzmanına başvurmanız neticesinde sizin için en iyi tedavi seçeneği planlanabilmektedir.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak